Asystent rodzinny
Treść
Role i zadania asystenta rodziny reguluje ustawa z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”.
Asystent rodziny koncentruje się na wspieraniu rodziny, towarzyszeniu w rozwoju jej członkom oraz pedagogizacji rodziców, czyli dostarczaniu im wiedzy związanej z wychowaniem dzieci (pracuje zwłaszcza nad poprawą umiejętności opiekuńczo-wychowawczych). Asystent jest doradcą rodziny, odnajduje mocne strony, pomaga wykorzystać posiadane zasoby rodziny, które pozwolą na pokonanie trudności tak, aby rodzina w przyszłości potrafiła samodzielnie poradzić sobie z różnymi problemami.
Celem pracy asystenta rodziny jest osiągnięcie przez rodzinę stabilności życiowej i odpowiedzialności za własne życie, który pozwoli jej na samodzielne funkcjonowanie, wychowywanie dzieci i rozwiązywanie występujących problemów.
Gdzie odbywa się współpraca i jak wygląda?
Asystent pracuje z rodziną w miejscu jej zamieszkania lub innym miejscu uzgodnionym z rodziną (urzędy, organizacje, szkoły, sądy i inne). Asystent rodziny prowadzi dokumentację, pracuje z rodziną tworząc plan pracy na kolejne miesiące oraz dokumentuje wykonane działania w okresowych ocenach sytuacji rodziny. Współpracuje z instytucjami działającymi na rzecz i dobro całej rodziny.
Jakie są zadania i rola Asystenta Rodziny?
Asystent w szczególności:
Motywuje rodziny do podejmowania działań oraz wspiera w realizacji wyznaczonych, realnych celów;
Zwiększa poczucie wpływu na własne życie oraz podnosi samoocenę wszystkich członków rodziny. Nie wyręcza rodziny, ale wskazuje, motywuje oraz naprowadza;
Udziela pomocy rodzinom w poprawie ich sytuacji życiowej, w tym w zdobywaniu umiejętności prawidłowego prowadzenia gospodarstwa domowego;
Udziela pomocy rodzinom w rozwiązywaniu problemów socjalnych, problemów psychologicznych oraz problemów wychowawczych z dziećmi;
Motywuje członków rodzin do podnoszenia kwalifikacji zawodowych;
Udziela pomocy w poszukiwaniu, podejmowaniu i utrzymywaniu pracy zarobkowej;
Kształtuje prawidłowe wzorce rodzicielskie i umiejętności psychospołeczne;
Podejmuje działania interwencyjne i zaradcze w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dzieci i rodzin;
Prowadzi indywidualne konsultacje wychowawcze dla rodziców i dzieci;
Monitoruje funkcjonowanie rodziny po zakończeniu współpracy;
Sporządza na wniosek sądu, opinie o rodzinie i jej członkach;
Współpracuje z jednostkami administracji rządowej i samorządowej, organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami i osobami specjalizującymi się w działaniach na rzecz dziecka i rodziny;
Współpracuje z zespołem interdyscyplinarnym lub grupą roboczą lub innymi podmiotami, których pomoc przy wykonywaniu zadań uzna za niezbędną.
Jak się odbywa przydzielenie Asystenta do Rodziny?
W przypadku, gdy ośrodek pomocy społecznej poweźmie informację o rodzinie przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, pracownik socjalny przeprowadza w tej rodzinie wywiad środowiskowy, na zasadach określonych w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2023r. poz. 901 ze zm). Po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego, pracownik socjalny dokonuje analizy sytuacji rodziny. Jeżeli z analizy, wynika konieczność przydzielenia rodzinie asystenta rodziny, pracownik socjalny występuje do kierownik ośrodka pomocy społecznej z wnioskiem o jego przydzielenie. Po otrzymaniu wniosku, kierownik przydziela rodzinie asystenta o ile ta zgodzi się na współpracę z asystentem.
Asystent rodziny przydzielany jest na wniosek pracownika socjalnego, ale zapotrzebowanie na asystenta rodziny może wskazać również sąd oraz inne instytucje np. szkoła. O asystenta może też wnioskować sama rodzina, gdy czuje, że potrzebuje takiego wsparcia.
Asystent Rodziny realizujący zadania w zakresie wspierania rodziny:
Barbara Skórska
tel: 13 44 77 892